Ara

Bursa Mihaliç Peyniri

Mihaliç peyniri, Bursa ve Balıkesir yöresinde, genellikle tam yağlı çiğ kıvırcık koyun sütünden yapılan, 2–3 mm kalınlığında kabuk ve 3–4 mm çapında yuvarlak gözler içeren, yarıksız, çatlaksız, oldukça tuzlu, sert bir peynir türüdür.
Adını Bursa'nın Karacabey ilçesinin eski adı olan Mihaliç'ten almıştır. Karacebeyin yanı sıra Susurluk, Gönen ilçelerinde de üretimi yapılır. Halk arasında Mağlıç olarak telaffuz edildiği de görülür. Mihaliç peyniri aynen beyaz peynir'de olduğu gibi tuzlu su içerisinde saklanır. Genellikle salata veya sıcak yemeklerde kullanılır. % 45 oranında yağ içerir.


Peynir, sert, yağlı, tuzlu ve bol gözeneklidir. Bu nedenle peynir oldukça dayanıklıdır. Özellikle Susurluk tostu olarak bilinen tost arasında kullanılır.Marmara Bölgesi'nin çeşitli köşelerinde birçok iyi peynir çeşidi bulunur. Balıkesir-Bursa arasında üretilen Mihalıç peynirinin ise yeri bir başka. Susurluk'un meşhur tostları işte bu lezzetli peynirle hazırlanır. Sert, yağlı, tuzlu ve çok dayanıklı bir peynir olan Mihalıç'ın, bol gözeneklisi makbul. Mihalıç peyniri, kahvaltıda ve tostta kullanılabileceği gibi makarnanın üzerine rendelendiğinde Parmesan peynirini aratmaz. Üsküdar Pazarı,3 milyon 900 bin TL.

5 görüntüleme

Gazi Osman Paşa, Köse Sk., No: 40 59500 Çerkezköy/Tekirdağ​​

Tel: 0 (282) 726 20 50​

E-Mail: info@ciftlikgida.com

IcCekim-4.jpg
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

Gazi Mustafa Kemalpaşa Mahallesi Öztrak​ Caddesi No:79 59500 Çerkezköy/Tekirdağ

 

Tel: 0 (282) 726 89 41

E-Mail: info@ciftlikgida.com

CUMHURİYET MAH.Cengiz Topel Caddesi, Çağlayan Sk. No: 17, 59500 Çerkezköy/Tekirdağ​

Tel: 0 (282) 726 89 41​

E-Mail: info@ciftlikgida.com

B.Y. Tarafından Çiftlik Gıda İçin Tasarlandı.